Akıllı şehirler ve ulaşım

68 / 100

Akıllı şehirler ve ulaşım

Akıllı şehirler ve ulaşım konusu son dönemi dikkat çekici gündem maddelerindendir.

Gelişen teknoloji ve yapay zeka çalışmaları ile şehirler giderek akıllandı. Akıllı şehirlerde ulaşımda oldukça taze ve heyecan verici bir konu olarak dikkat çekiyor. Bu yazımızda Akıllı şehirleri ve bu şehirlerin ulaşımı konularını inceleyeceğiz.

Keyifli okumalar dileriz.

Akıllı şehirler

Akıllı şehir denilince akla genelde bilim kurgu filmlerindeki sahneler gelsede henüz bilim ve teknolojimiz o seviyeye gelememiştir. Ancak bu gelemeyeceğimiz anlamına gelmemektedir.

Akıllı şehirler ile ilgili basit bir tanıma girmeden önce şunu belirtmek isteriz ki aslında bu süreç yavaş yavaş ilerlediğinden bizler farkına varmadan şehirlerimiz akıllanıyor sadece bizler farketmiyoruz. Örnek vermek gerekirse 10 yıl öncesine dönelim kendi kendine giden araba da değil metro olabileceğini, ampullerimizin bizi algılayıp yanacağını, kapıların otomatik açılacağını duysaydık yok daha neler derdik herhalde.

İşte teknoloji bu şekilde ilerler bizler farkında olmayız ancak o ilerlemeye devam eder.

Akıllı şehirlerde de aynı şey geçerlidir. Şu an görebileceğiniz en basit şeyler kendi kendine giden metrolar, droneler, ulaşım sistemleri, mobil uygulamalar ile takip edilebilen çalışmalar vb. birçok çalışma.

İstanbul’da veya başka bir şehirde yaşadığınızı düşünün akbil veya bulunduğunuz şehirdeki toplu ulaşım sisteminde kullanılan kart her ne ise kartınızı aldınız ve ilk gördüğünüz şehiriçi varacına bindiniz ve cebinizden para ödemek yerine sadece kartınızı sensöre okutup geçtiniz işte bu bir akıllı şehir ve ulaşım uygulamasıdır. Daha sonrasında gideceğiniz yere nereden gideceğinize ve ne kadar süreceğine bakmak için mobil uygulamaya girdiniz yolu ve yolculuk sürecine baktınız birde akıllı şehir kartınızda yeterince nakit olmadığını fark ettiniz üstüne para da yatırdınız kartınıza işte bu gerçek anlamda akıllı şehir uygulamasıdır.

Her ne kadar akıllı şehir ve ulaşımı sadece bu örnekle açıklayamayacak olsak da en azından küçük bir örnekle konuyu daha iyi anlamanızı sağladığımızı düşünüyoruz. Aynı şey şehirler arası ulaşımda köprü ve otoyollardan geçerken kullanılan HGS sistemi için de geçerlidir. Amaç insanların daha az zaman ve para kaybederek daha konforlu bir ulaşım hizmeti almalarını sağlamaktır. Aslında konu oldukça derindir ve bir çok kolku vardır. Şehrin gelişmişlik düzeyine göre akıllı şehir uygulamaları da değişmektedir.

Ulaşım bilindiği gibi zahmetli ve yorucu bir süreçtir olabildiğince kolaylaştırmak ve rahatlatmak akıllı şehircilik için oldukça önemlidir.

Umarız ki bu uygulamalar gün geçtikçe artmaya devam eder.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!

Kamelya Nakliyat
× Bize Ulaşın