İstanbul’a taşınmak için 6 neden

69 / 100

İstanbul’a taşınmak için 6 neden

İstanbul’a taşınmayı düşünen okuyucularıma İstanbul’a taşınmak ve İstanbul da yaşamak için 10 neden sunduğumuz yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

 

Neden İstanbul ?

İstanbul’da yaşayan birisi için belki bu yazı ilgi çekici olmayabilir ve okuyucumuz hali hazırda bu şehirden uzaklaşmaya çalışıyor olabilir biz yazımızda bu güzel şehre neden taşınılması gerektiği ve neden burada yaşanabileceğini irdeleyeceğiz.

 

İstanbul tarihi geçmişi, sahip olduğu olanakları, güzellikleri, Türkiye’nin en kalabalık ve gelişmiş ili olması bulunduğu konum gibi daha birçok özelliği ile Türkiye’nin kalbinin attığı nabzının hissedildiği bir şehir.

 

Öncelikle şu bağlantıdan İstanbul hakkında genel bilgilere bakılabilir konum ve benzer özelliklerine göz atılabilir.

 

2020 yılı itibari ile yaklaşık nüfusu 15.4 milyondur ve bu ülkenin tüm nüfusunun yaklaşık %20’sine denk gelir. İstanbul’da neden yaşanılması ve İstanbul’a neden taşınılması gerektiği sorularına  şu basit soruyu sorarak cevap vermeye başlayabiliriz.

Ülkenin %20’si neden bu şehirde ?

 

Deyim yerindeyse Türkiye’nin nabzı İstanbul’da atar.

 

İstanbul’a taşınmak için nedenler:

 

1.   İş Olanakları

İstanbul’la taşınan veya taşınmayı düşünen bir çok kişinin bu şehri seçmesinin aslında en önemli tercih sebebi budur. Diğer tüm illerden daha fazla iş olanağına, daha fazla hak ve farklı çeşit ile İstanbul tek başına  sahiptir.

Örnek vermemiz gerekirse ülkedeki yazılım iş ilanlarının ve firmalarının çok büyük bir bölümü İstanbul’dadır. Yüksek teknoloji alanında çalışan şirketlerin önemli bir bölümü istanbuldadır. Bu konuda İstanbul Ülkenin başkenti olan Ankara’yı oldukça büyük bir farkla geçmiştir.

2.   Gelişmiş şehir olması

İstanbul bir metropol şehirdir. Altyapısı, ulaşım ağı, teknolojik olanaklar ve daha nice olanağıyla ülkedeki en gelişmiş şehirdir. Bu şehrin diğer şehirlerden çok fazla göç almasının birinci sebebi iş olanağı ise ikincisi de kesinlikle budur. Oldukça sistemli bir şekilde işleyen ağlara sahiptir her ne kadar istanbullular trafik, altyapı ve yollardan şikayetçi olsada ülkenin %20’sini ağırlayan bu şehirde bir şeylerin aksamaması düşüncesi biraz ütopiktir dikkat edilirse dünyadaki  bir çok gelişmiş şehrin ortak sorunlarıdır bunlar.

 

3.   Eğitim

Şu oldukça açıktır ki İstanbul öğrenci şehridir. Olanaklar ve ek katkılar bir yana ülkenin en iyi okullarının çoğu İstanbul’da bulunur. Teknoloji ile iç içe olması da ek bir tercih sebebidir.

4.   Tarihi ve Coğrafi Güzellikleri

İstanbul’un sahip olduğu tarihi ve coğrafi güzellikleri anlatmak bu yazıya sığamayacak çoktur kaldı ki bunun için uzun bir yazı dizisi yazılması gerektiği kanısındayız.

 

Ancak kısaca şu söylenebilir koca koca medeniyetlere başkentlik yaptığının bilincinde bir şehir göreceksiniz İstanbul’a taşındığınız zaman ve saygı ile hayranlık dolu gözlerle izleyeceksiniz bu koca yaşlı şehri.

5.   Etkinlik ve Gece hayatı

İstanbul’a taşınan, yaşayan veya ziyarete gelen kişileri en çok etkileyen özelliklerden biridir bu seçenek İstanbul gündüz nasıl ihtişamlı ve güzelse gecede ayrı bir güzelliğe sahiptir. İstanbul için uyku nedir bilmez şehir de denebilir. Yıl boyu etkinlikler ve festivallere doyacağınızın garantisini verebiliriz bu şehire taşındığınızda.

6.   Her renkten insan ve kültüre sahip olması

Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi ülkenin %20’sine ev sahipliği yapan bir şehirdir İstanbul, ülkenin her yerinden çok farklı insan simaları görmek mümkündür burada bunlara ek olarak yabancılarında gözdesidir İstanbul.

Dolayısıyla her renkten her inançtan insana kucak açmış koca yürekli bir şehirdir İstanbul her adımı ayrı bir güzelliktir.

Yorum Yap
Yorumlar

Yorum Yok!

Kamelya Nakliyat
× Bize Ulaşın